Hasta ve Refakatçi Kuralları Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018

Hasta ve Refakatçi Kuralları


refakatci-2.jpg(1) Hastalar, hastane yönetimi tarafından konulan kurallar ile hekimlerin ve  hemşirelerin verecekleri tıbbi ve idari tavsiyelere uymalıdırlar.

(2) Hastalar; Hasta Hakları Yönetmeliği ile tanınan haklardan yararlanabilirler.

(3) Refakatçi gereksinimine hastanın hekimi tarafından karar verilmektedir.

 • (4) Refakatçiler adlarına düzenlenmiş olan refakat kimlik kartlarını sürekli takılı tutmak mecburiyetindedirler. Refakat değişimi olduğunda refakatçi kartını yeni refakatçiye teslim etmelidir.

 • (5) Hasta ve refakatçiler etajerini, dolabını, yatağını ve bulunduğu yeri temiz ve düzenli olarak bulundurmalıdır.

  (6) Hastane içerisinde, bağırmak, yüksek sesle konuşmak, gürültü etmek, münakaşa etmek ve ahlaka aykırı davranışlarda bulunmak, kumar oynamak ve oynatmak, alkollü içki ve keyif verici maddeler kullanılamaz ve bulundurulamaz.

  (7) Hastane içerisinde, 4207 sayılı yasa gereği kesinlikle sigara içilmez bu hususa riayet etmeyenler hakkında cezai müeyyide uygulanır.

  (8) Hasta ve refakatçiler mevcut değerli eşya ve malzemeler için odalarında bulunan şifreli kasaları kullanabilirler.. Bu hususa riayet etmeyen şahıslar eşyalarının kaybolması halinde bu konuda  bir hak iddia edemez hastane idaresini sorumlu tutamaz.

  (9) Ziyaret saatleri, hastane yönetimince düzenlenmiş olan kurallara göre uygulanır. Ziyaretler hergün 14:00 – 16:00 saatleri arasında akşam 18.00-19:30 saatleri arasında yapılmalıdır.

 • (10) Hastalar,  zaruri haller dışında (konsültasyon, tetkik vb. durumlar) yetkili hekimlerin yazılı izni olmadan hastane dışına çıkmamalı ,izinsiz hastaneyi terk etmemelidir.

  (11) Hastane huzur ve güvenliği için hasta ve refakatçiler yanlarında ateşli silah, kesici delici alet  bulunduramaz. Mevcudiyeti halinde yatış işlemleri sırasında, geçici olarak güvenlik birimine imza karşılığı teslim edilmelidir.

  (12) Hasta vizite esnasında hasta odalarında, radyo, televizyon, mp3, mp4, cd, dvd çalar vb. cihazlar kapalı olarak bulundurulur, diğer saatlerde ise diğer hastalar rahatsız edilmeden alçak sesli olarak açılmalıdır.

  (13) Yetkililer tarafından müsaade edilmedikçe bütün hastalar 21.30'da servis de ki odalarında bulunurlar. Bütün servis ve odalarda ışıklar saat 22.00'de söndürülür. Radyo, televizyon, müzik çalar, MP3 vb. cihazlar  kapatılır yada diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde açılmalıdır.

  (14) Hemşire çağrı sistemi amacı dışında kullanılmamalıdır.

  (15) Hasta yatış işlem bölümünden hastaya verilen hasta tanıtım bilekliği, hasta taburcu olana kadar hasta tarafından takılacaktır. Bileklik deforme olduğunda oda hemşiresine bildirilmeli, bileklik yenisi ile değiştirilmelidir.

  (16) Hastalarımızda sıcak su yanıklarını önlemek için su sıcaklığı mutlaka kontrol edilmelidir.

  (17) Ortak kullanım alanları (banyo, tuvalet ve yemek salonları) temiz kullanılmalıdır.

  (18) Kahvaltı ve yemek saatlerine özen gösterilmeli. Sabah kahvaltısı  06:00-07:30, öğlen yemeği  12:00-13:00  akşam yemeği  17:00-18:00  saatlerinde verilmektedir.

 • Öneri teşekkür ve şikayetlerinizi, hastanemiz içerisinde bulunan Hasta Hakları Birimi , dilek-öneri kutuları aracılığıyla veya web sayfamızda iletişim bölümü içerisinde yer alan Hasta Görüş ve Öneri Formunu doldurarak bize iletebilirsiniz.

 • Özen gösterdiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Paylaş