Gazi Müzesi Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018

Gazi Müzesi


müze 2.JPG

1 (58).JPG

Müzede; 1984 yılından bugüne İç Güvenlik Harekatında yaralanan gazilere  ilişkin bilgiler ve bu harekatları somutlaştıran eşyalar sergilenmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışma ile 4595 Gazinin bilgileri burada toplanmış bulunmaktadır. Gazi bilgi ekranına aktarılan bilgilere sayısal ortamda ulaşılıp bu bilgiler yazılı olarak da alınabilmektedir. Bilgi ekranında gazi arama ve istatistik bilgiler bölümleri yer almaktadır.

Adı, soyadı, memleketi, olay yeri, olay tarihi seçeneklerinden herhangi biri ile gazi araması yapılabilmektedir. Tarihe, rütbeye, memlekete, olay yerine göre genel istatistik bilgilere ulaşılabilmektedir. 

Gazi bilgilerinin toplandığı ve bu şekilde istatistik çalışmaların bulunduğu müzede ayrıca gazi adları panolara yazılmak yoluyla da somutlaştırılmıştır. 4595 Gazinin adı rütbe ve alfabetik sıra esas alınarak dizilmiştir. Vitrinlerde ise gazilerin harekata ilişkin eşyaları sergilenmektedir. Gazi eşyalarından ayrıca orijinal iç güvenlik harekatı teçhizatı da sembolik olarak müzede yer almaktadır. Paylaş