EĞİTİM - FTR AKADEMİ Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018

EĞİTİM - FTR AKADEMİ


FTR AKADEMİ

Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak başta gaziler ve şehit yakınları olmak üzere tüm hastalarımızın rehabilitasyon ve tedavi edici sağlık hizmetlerimizden faydalanmasını sağlamaktayız.

200 yataklı Hastanemizde günübirlik ve yatan hastalara hizmet verilmektedir. Nörolojik, ortopedik ve romatolojik rahatsızlıklar nedeniyle engelli durumuna gelmiş hastalarımızın takip ve tedavileri, teknolojik ve bilimsel donanımları yüksek, nitelikli, konusunda uzmanlaşmış ve uzun süreli deneyime sahip Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon öğretim üyeleri kontrolünde, ayrı ayrı poliklinik ve yataklı servislerde yapılmaktadır.

Gaziler FTR EAH nörolojik, ortopedik ve romatolojik rehabilitasyon alanlarında Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen sayılı kuruluşlarındandır. Akut Bakım Kliniğinde, spinal kord hasarı ve travmatik beyin hasarına bağlı olarak gelişen nörolojik engelliliğin erken evre rehabilitasyonu amaçlanır. Enfeksiyon veya yara açılma riski olan hastaların tedavileri yürütülür. Akut Rehabilitasyon Kliniğinin amacı öncelikle hastanın yeni durumuna uyum sağlayarak erken dönemi sorunsuz olara
k atlatmalarını sağlamaktır. Erken rehabilitasyon döneminden sonra hastalar, Spinal Kord ve Beyin Hasarı Rehabilitasyon servislerine nakledilir. Çeşitli nedenlerle spinal kord hasarı (travmatik, tümöral oluşum, vasküler nedenler vb.) veya beyin hasarı (travmatik, inme, tümoral vb.) gelişen ve aktif rehabilitasyon için uygun bulunan hastalar subakut ve kronik dönemde Spinal Kord Rehabilitasyonu ve Beyin Hasarı Rehabilitasyonu servislerinde yatırılarak tedavi edilir. Nörolojik Rehabilitasyon Bölümü, hastaların motor yeteneklerini geliştirmek üzere nörolojik egzersizler, hidroterapi ve havuz terapisi; bilişsel yeteneklerini geliştirmek üzere kognitif rehabilitasyon; ince el becerilerini geliştirmek üzere el rehabilitasyonu; günlük yaşam aktivitelerine yönelik fonksiyonel rehabilitasyon; nörolojik sorunlara bağlı konuşma ve yutma sorunlarının rehabilitasyonu amacıyla konuşma terapisi ayrı üniteler halinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman hekimleri kontrolünde yapılmaktadır. Romatolojik ve Ortopedik Rehabilitasyon kliniklerinde her çeşit eklem sakatlığı, kas-iskelet sorunları, ampütasyon ve romatolojik hastalığa sahip hastalar tedavi olmaktadır. Her türlü girişimsel fiziyatrik ağrı uygulamaları tecrübeli öğretim üyeleri kontrolünde uygulanmaktadır. Tamamlayıcı tıp uygulamaları ile desteklenmiş tedavi yöntemleri başarı ile gerçekleştirilmektedir. Ortopedik egzersiz salonu, hidroterapi ve elektroterapi ayrı üniteler halinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman hekimleri kontrolünde yapılmaktadır.

Nörofizyoloji Laboratuvarı, EMG-Biofeedback ünitesi, Hareket Analiz Test Laboratuvarı, Performans Laboratuvarı ve İzokinetik Laboratuvarı hizmet vermektedir. Bu laboratuvarlarda sinir ve kas hastalıklarında tanı koymayı sağlayan EMG, SEP, MEP incelemeleri yapılmakta; görsel ve işitsel uyarılara hastanın verdiği tepkinin geliştirmesi sağlanmakta; solunum testi ile egzersiz sonrası kardiyak performans ve kas gücü değerlendirilmekte; her türlü hareket anormallikleri kompüterize olarak değerlendirilmekte (3 Boyutlu Hareket Analizi) ve ayak tabanı (Dinamik Baro-Pedografi) ile gluteal bölge basınç ölçümleri yapılabilmektedir. Hastanemizde oldukça gelişmiş bir Ortez-Protez Laboratuvarı bulunmaktadır. Doğuştan veya sonradan gelişen uzuv kayıplarına yönelik protezler ve mevcut ekstremitelerdeki fonksiyon kayıplarının giderilmesine yönelik ortezler burada yapılmaktadır. 

FTR Öğretim Üyelerimizce Yürütülen ve Türkiye'de Örnek Gösterilen Diğer Klinik Uygulamalarımız


*Kas-İskelet Patolojilerine Yönelik Lokal Enjeksiyonlar, Eklem Lavajları ve Sinir Blokları; Eklem, kas ve tendon patolojilerinde, gerekirse ultrasonografi rehberliğinde sorunu doğru olarak lokalize ederek uygun noktaya gerekli enjeksiyonları, inflamatuar veya dejeneratif eklem sorunlarına bağlı efüzyon direnajı ve eklemin yıkanması, omuz ağrılarına yönelik supraskapular sinir blokları ve nevraljilere yönelik sinir blokları uzman ellerde yapılmaktadır.

*Floroskopi Rehberliğinde Transforaminal, Kaudal, İnterlaminar, Faset, Sakroiliak Enjeksiyonlar ve Radyofrekans Ablasyon Uygulamaları; Rehabilitasyon Hastanesi bünyesinde “Kas İskelet Sistemi Girişimsel Tedavi Ünitesi” kurulmuş olup, eğitimli ve deneyimli FTR öğretim üyeleri rehberliğinde servikal ve lomber disk hernileri, faset veya spinal stenoza bağlı ağrılar, faset veya sakroiliak disfonksiyon ağrılarına yönelik uygulamalar fizik tedavi uygulamaları ile birlikte başarı ile yürütülmekte ve bu konuda asistan eğitimi verilmektedir.

* Günümüzde başta ABD olmak üzere birçok ülkede Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon branşında spesifik ve bir üst ihtisas alanı olarak yürütülen  “Pediatrik Rehabilitasyon”,  Hastanemizde bu konuda eğitimli ve deneyimli öğretim üyeleri rehberliğinde yürütülmektedir. Serebral palsi, travmatik beyin hasarı, spinal kord yaralanması, meningomyelosel, kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi engelliliğe yol açan çeşitli çocukluk çağı sorunları tedavi edilmektedir. Lokal spastisite tedavisine yönelik enjeksiyon uygulamaları gerekirse anestezi altında yapılmaktadır. Üç boyutlu hareket analiz sistemleri kullanılarak uygun tedavi, ortez seçimi ve cerrahi öneriler ortaya konmaktadır.

*Spastisite Tedavisine Yönelik Girişimsel Uygulamalar. Lokal spastisite tedavisine yönelik “Botulinum Toksin” veya “Fenol” gibi nörokimyalasal ajanların uygulanımı EMG veya ultrasonografi rehberliğinde gerekirse anestezi altında uzman ellerde yapılmaktadır. Bununla birlikte, Nöroşirurji uzmanlarınca takılan “İntratekal Baklofen Pompası”nın kaçak kontrolleri, ilaç dolumları ve ilaç doz ayarları FTR uzmanlarınca yapılmaktadır.

*Yutma Fonksiyonun Videofloroskopik Olarak Değerlendirilmesi. Çeşitli nedenlerle gelişmiş beyin hasarına bağlı yutma bozukluklarının erken dönemde tanınması ve bu konudaki önlemlerin alınması amaçlanır. Bu nedenle yapılan yatak başı değerlendirme sonrası, oral motor yapıların fizik muayenesinin ardından çeşitli kıvamlarda hazırlanmış radyoopak maddelerin hastaya yutturulması sırasında yapılan kayıtlar incelenerek yapılmaktadır.

*Mesleki Rehabilitasyon ve Engelli Sporları. Rehabilitasyon hayat boyu sürer! Rehabilitasyonun amaçlarından biri onlara kendi mesleklerini sürdürmede yardım etmek veya yeni mesleki yetenekler kazandırmaktır. Hastanemiz bünyesinde toplam olarak 9 atölyede (seramik, el sanatları, bilgisayar, fotoğrafçılık, ağaç İşleri, matbaa, örgü-dokuma, metal işleri, resim) hasta ve gazilerimiz için 17 ayrı branşta uğraşı kursları, mesleki amaçlı olarak da 5 ayrı branşta kurslar açılmaktadır. Görme engelli hasta rehabilitasyon programı kapsamında satranç, golbol, bağımsız hareket eğitimi, bilgisayar, kabartma alfabe çalışmaları yapılmaktadır.

 
Bununla birlikte kronik dönemde hastaların, FTR öğretim üyeleri tarafından bir spor dalına yönlendirilmeleri sağlanmaktadır. Hastalıkları, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda değerlendirilerek çeşitli spor branşlarına (basketbol, masa tenisi, bilardo, hentbol, okçuluk, halter, eskrim, saha tenisi, voleybol, basketbol ve futbol) katılımları için rehabilitasyon faaliyetlerine devam edilmektedir. Halen burada yetişen birçok engelli sporcu ulusal liglerimizde uğraştığı spor dalı yoluyla geçimini sağlamakta ve milli takımlarda ülkemizi başarı ile temsil etmektedir. Sportif başarılarımız arasında Ampüte futbol takımımız, 2006 yılında Avrupa beşincisi, 2007 yılında Antalya’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında Dünya üçüncüsü olmuştur. Aynı yıl Dünya Şampiyon Kulüpler Kupasında Rusya’da ülkemizi başarı ile temsil etmiştir. 2011 yılında ikinci defa katıldığı bu şampiyonada on iki ülke arasında üçüncülük alarak başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Takımımız, 2014-2015 Süper Lig Sezonunu 2’nci sırada tamamlamıştır. 2015-2016 Sezonunda Süper Lig’de mücadelesine devam etmiştir. 12 kişilik Milli Takımda 5 sporcumuz bulunmaktadır. Oyuncularımızın da bulunduğu Milli Takım, 04-07 Aralık 2014’te Meksika’da düzenlenen Ampüte Futbol Dünya Şampiyonasında üçüncü olmuştur. Havalı Silahlar Atıcılık Takımı 2007 yılında kurulmuş ve önemli başarılara imza atmıştır. 2008 Türkiye erkeklerde 1562 puanla Türkiye rekoru kırarak havalı tüfek takım birinciliği ve havalı tabanca takım ikinciliğini elde etmiştir. 2010'da Hırvatistan'da Havalı Silahlar Atış Dünya Şampiyonasında bayanlarda bir sporcumuz dünya üçüncüsü olmuş, takım olarak da Dünya üçüncülüğü kazanılmıştır. 2013'te İspanya'da Avrupa Şampiyonasında tüfek ve tabanca takımımız üçüncü olmuştur. Ayrıca, 26 Mart 2014 tarihinde İngiltere'de yapılan müsabakalarda "Havalı Tüfek Takımı" takım halinde Dünya ikincisi, tabancada takım halinde Dünya üçüncüsü olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 12 kişilik takımımızdan 5 sporcumuz Milli Takım kadrosunda yer almıştır.                  EĞİTİM 

Bilgi Güvenliği.ppt
İlaç güvenliği.ppt
Bilgi Güvenliği.pptx
Hasta Güvenliği.ppt
2017 Hastane Afet Planı Eğitimi.pptx
Hastane Enfeksiyonlarından Korunma Yöntemleri .pptx


2018 YILI EĞİTİMLERİ 

2018 HAP VE TATBİKATI.pptx
ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI FARKINDALIK EĞİTİMİ.pptx
SAĞLIKTA KALİTE STANDARTLARI.pptx
HASTA GÜVENLİĞİ POWER.pptx
İLAÇ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ 2018.pptx
GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI.pptx
MHRS BİLGİLENDİRME.pptx
GÜVENLİK BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ 2018.pptx
2018 BİLGİ SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ.pptx

54-YILLIK EĞİTİM PLANI.xls
5-2018 YILI İDARİ EĞİTİM PLANI.xlsx

2018 YILI EĞİTİMLERİ 

İLKYARDIM.ppt
İLETİŞİM.pptx
HASTANE ENFEKSİYONLARINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ.pptx
ÇALIŞAN HAKLARI GÜVENLİĞİ.ppt
BLS -CPR EĞİTİMİ.ppt
TEMEL YAŞAM DESTEĞİ - 1 .ppt
STRES VE STRES YÖNETİMİ.pptx
HASTA HAKLARI_sunum.pptxSTAJ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR.pdf

Paylaş